Övgünün Tehlikeleri Nedir ? Övülmek Şeytanın Tuzaklarından mıdır ?

Övgünün Tehlikeleri Nedir ? Övülmek Şeytanın Tuzaklarından mıdır ?

Esselamün Aleyküm kardeşlerim..İnsanlar övülmekten memnun oluyorlarsa da sizler böyle bir duruma düşmekten sakınınız ve ALLAH’ı(c.c) murakabe ediniz,övgünün zararları konusunda endişe ediniz;çünkü övgünün öyle bir tatlılığı vardır ki,hemen insanın kalbine sirayet eder,gönlüne nüfuz eder.Bu sebeple de çok az insan ona karşı mukavemet edebilir.

Şeytan,övülen kişiye övgünün lezzetini tattırır:

Nitekim içimizden birileri vardır ki,iyilikleri başlangıçta sırf iyilik niyetiyle yapar;fakat şeytan onun faziletlerini farkedince ona övgüler yağdırır,izzet ve ikramlar sunar.Onun övgüsünün bu yaman tadı ise insan nefsinin heva ve heveslerine tam uygun düşer.Neticede ibadet ehlinin nefsi bu övgülerden hoşlanmaya,şan şöhretlerden mutlu olmaya başlar.İşte bu,insanı gaflet anında yakalayan nefsin tuzaklarından biridir.

Övgüye rıza,şeytanın yaptığı bir kıyastır:
Şeytan,insanın iyiliği Allah (c.c) rızası için yapması durumunda övgünün kendisine bir zarar vermeyeceğini söyler.Oysa bu şeytanın kıyasıdır;dostlarını aldatmak için yaptığı fasit bir değerlendirmedir.

Övgü konusunda alimlerin görüşleri:

”Kim övülmekten hoşlanırsa şeytan onun içine nüfuz etme imkanı bulur.”

”Sana,ne ‘ne iyi bir adamsın’ denildiğinde,Allah’a yemin olsun ki,sen çok kötü birisin demektir.”

Bir bak bakalım ey aldanmış kişi!

Nefsini gerçekten övgü ve şan şöhrete layık görüyor musun,nefsinden razı mısın? Seni öven kişi övgüyü abartınca onu hoş karşılar mısın? Sana yöneltilen kınama ve eleştiriyi,haklı da olsa,kerih görür müsün? Haklı eleştiri karşısında kızar mısın? Eğer bunlara vereceğin cevap evet ise senin nefsin övgüden ve şan şöhretten hoşlanan bir nefistir. Hz.peygamber(s.a.v.) övgünün zararı konusunda uyarmış ve övgüyü yasaklamıştır.Hatta bir keresinde birini öven kişiye şöyle demişti:

”Yazık sana! Adamın canına okudun! Eğer bu söylediklerini duyacak olsa kıyamet gününe dek kurtuluşa eremez”

Sonra onlara şöyle dedi:

”Dikkat edin,sakın birbirinizi övmeyiniz!Övgücü kimseleri gördüğünüzde yüzlerine toprak serpiniz (hadlerini bildiriniz.).”

Hakkıyla şükredecek ve sana verilmiş olan bu nimetin elinden alınmasından endişe edecek olsan,bu durum yalan ve boş yere övülmenin vereceği sevinçlere kapılmana fırsat vermez.Kaldı ki melekler ve peygamberler bu endişeyi taşımışlar ve şöyle demişlerdir:

”Rabbimiz,hidayet verdikten sonra kalplerimizi kaydırma!” (Al-i İmran,3/8)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir